KB26SKW01-5D12-AB
Pushbutton Switches ON-ON SQ BSH 12VAMBR LED BLK CAP SPT ILUM
product image
KB26SKW01-5D12-AB Picture
SeekIC No. : 002605763 Detail
KB26SKW01-5D12-AB: Pushbutton Switches ON-ON SQ BSH 12VAMBR LED BLK CAP SPT ILUM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB26SKW01-5D12-AB
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 1 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Through Hole Illumination Color : Amber
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Square
Packaging :
Flammability Rating :
Current Rating : 1 A
Contact Form : DPDT
Voltage Rating AC : 250 V
Actuator : Square
Switch Function : ON - ON
Illumination Color : Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB26SKW01-5D12-AB
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeSquare Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage1A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC