KB5031S28
POT 50K OHM 2W REV LOG TAPER
product image
KB5031S28 Picture
SeekIC No. : 003620084 Detail
KB5031S28: POT 50K OHM 2W REV LOG TAPER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KB5031S28
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: K Manufacturer: Precision Electronic Components Ltd
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V Resistance (Ohms): 50k
Power (Watts): 2W Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: - Number of Turns: Single
Rotation: 314° Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Carbon Termination Style: Solder Lug
Actuator Length: 0.875" (22.22mm) Actuator Type: Slotted Shaft
Actuator Diameter: 0.249" (6.32mm) Size - Body: Round - 1.120" Dia x 0.536" L (28.45mm x 13.61mm)
Mounting Type: Panel Mount
Description
Temperature Coefficient: -
Number of Turns: Single
Packaging: Bulk
Adjustment Type: Side Adjustment
Resistance (Ohms): 50k
Resistive Material: Carbon
Actuator Type: Slotted Shaft
Tolerance: ±10%
Termination Style: Solder Lug
Series: K
Manufacturer: Precision Electronic Components Ltd
Power (Watts): 2W
Rotation: 314°
Actuator Length: 0.875" (22.22mm)
Actuator Diameter: 0.249" (6.32mm)
Size - Body: Round - 1.120" Dia x 0.536" L (28.45mm x 13.61mm)
Mounting Type: Panel Mount
Parameters:
Technical/Catalog InformationKB5031S28
VendorPrecision Electronic Components Ltd
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)2W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%
Package / CaseRound - 1.120" Dia x 0.536" H (28.45mm x 13.61mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.32mm
Actuator Length22.23mm