KBPC5010W
Features: * Metal case for Maximum Heat Dissipation* Surge overload ratings-400 Amperes* Low forward voltage dropSpecificationsRatings at 25 oC ambient temperature unless otherwise specified.Single phase, half wave, 60 Hz, resistive or inductive load.For capacitive load, derate current by 20%. ...
product image
KBPC5010W Picture
SeekIC No. : 004384649 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBPC5010W
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
* Metal case for Maximum Heat Dissipation
* Surge overload ratings-400 Amperes
* Low forward voltage drop
Specifications
Ratings at 25 oC ambient temperature unless otherwise specified.
Single phase, half wave, 60 Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%.
KBPC KBPC KBPC KBPC KBPC KBPC KBPC
5005W 5001W 5002W 5004W 5006W 5008W 5010W
Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage VRRM 50 100 200 400 600 800 1000 Volts
Maximum RMS Bridge Input Voltage VRMS 35 70 140 280 420 560 700 Volts
Maximum DC Blocking Voltage VDC 50 100 200 400 600 800 1000 Volts
Maximum Average Forward Rectified Output Current at Tc = 55 IO 25 Amps
Peak Forward Surge Current 8.3 ms single half sine-wave IFSM 400 Amps
superimposed on rated load (JEDEC Method)
Maximum Forward Voltage Drop per element at 12.5A DC VF 1.1 Volts
Maximum DC Reverse Current at Rated @TA = 25 IR 10 uAmps
DC Blocking Voltage per element @T = 100 500
I2t Rating for Fusing (t<8.3ms) I2t 374 A2Sec
Typical Junction Capacitance ( Note1) CJ 300 pF