KBS-20DA-7A
Audio Indicators & Alerts AUDIO BUZZERS
product image
KBS-20DA-7A Picture
SeekIC No. : 002508974 Detail
KBS-20DA-7A: Audio Indicators & Alerts AUDIO BUZZERS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KBS-20DA-7A
Mfg:
AVX
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Product :
Sound Pressure Level :
Tone :
Frequency :
Voltage Rating :
Current Rating :
Termination Style :
Diameter :
Parameters:
Technical/Catalog InformationKBS-20DA-7A
VendorAVX Corporation
CategoryAudio Products
Frequency6.6kHz
Capacitance @ Frequency10000pF @ 1kHz
Voltage - Input, Max-
Impedance300 Ohm
PackagingBulk
Size0.79" Dia (20mm)
TypeStandard
#3*
-3db Bandwidth*
4th Output*
2nd Harmonic, Typ (dBc)*
Number of Bandidos*
Actuator Length*
Adhesive*
B Constant*
Cable Exit*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names KBS 20DA 7A