KC2520B4.09600C2GE00
OSCILLATOR 4.096MHZ SMD
product image
KC2520B4.09600C2GE00 Picture
SeekIC No. : 003415669 Detail
KC2520B4.09600C2GE00: OSCILLATOR 4.096MHZ SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KC2520B4.09600C2GE00
Quick Details
Series: KC2520B-C2, Kyocera Manufacturer: AVX Corporation
Type: XO (Standard) Frequency: 4.096MHz
Function: Standby (Power Down) Output: CMOS
Voltage - Supply: 2.5V Frequency Stability: ±50ppm
Power Dissipation : 175 W Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max): 5mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height: 0.028" (0.70mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Frequency Stability: ±50ppm
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Output: CMOS
Voltage - Supply: 2.5V
Size / Dimension: 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency: 4.096MHz
Current - Supply (Max): 5mA
Function: Standby (Power Down)
Manufacturer: AVX Corporation
Height: 0.028" (0.70mm)
Series: KC2520B-C2, Kyocera
Parameters:
Technical/Catalog InformationKC2520B4.09600C2GE00
VendorAVX Corporation (VA)
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency4.096MHz
Package / CaseSMD 2.5mm x 2.0mm
PackagingDigi-Reel?
Supply Voltage2.25 V ~ 3.63 V
TypeStandard
Frequency Stability±50ppm
Supply Current3mA