KC43A10.001SPS
4 POLE 3 POS ROTARY SWITCH SHORT
product image
KC43A10.001SPS Picture
SeekIC No. : 004170911 Detail
KC43A10.001SPS: 4 POLE 3 POS ROTARY SWITCH SHORT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KC43A10.001SPS
Quick Details
Series: KC Manufacturer: E-Switch
Number of Positions: 3 Package / Case : WQFN-42
Number of Decks: 1 Number of Poles per Deck: 4
Circuit per Deck: 4P3T Contact Rating @ Voltage: 0.35A @ 125VAC
Actuator Type: Flatted (6.35mm dia) Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Termination Style: PC Pin Orientation: Vertical
Description
Number of Decks: 1
Termination Style: PC Pin
Orientation: Vertical
Number of Positions: 3
Actuator Type: Flatted (6.35mm dia)
Angle of Throw: 30°
Mounting Type: Panel, PCB Through Hole
Series: KC
Manufacturer: E-Switch
Contact Rating @ Voltage: 0.35A @ 125VAC
Number of Poles per Deck: 4
Circuit per Deck: 4P3T
Parameters:
Technical/Catalog InformationKC43A10.001SPS
VendorE-Switch
CategorySwitches
Number of Positions 3
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Angle of Throw30°
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Circuit per Deck4P3T
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names KC43A10 001SPS
KC43A10001SPS
KC 43 A 01 S P S ND