KF15BDT-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 0.5A Positive
product image
KF15BDT-TR Picture
SeekIC No. : 00528432 Detail
KF15BDT-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KF15BDT-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV
Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1 V
Input Voltage MAX : 20 V
Package / Case : TO-252
Parameters:
Technical/Catalog InformationKF15BDT-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A