KF33BDT-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.5A Positive
product image
KF33BDT-TR Picture
SeekIC No. : 00507871 Detail
KF33BDT-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KF33BDT-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.35 V Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 500 mA
Load Regulation : 50 mV
Input Voltage MAX : 20 V
Dropout Voltage (Max) : 0.35 V
Package / Case : TO-252
Parameters:
Technical/Catalog InformationKF33BDT-TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A