KG313A2KXD24TX
Rocker Switches & Paddle Switches SPST 15A 12V On-Off LED, Green 24V
product image
KG313A2KXD24TX Picture
SeekIC No. : 002633988 Detail
KG313A2KXD24TX: Rocker Switches & Paddle Switches SPST 15A 12V On-Off LED, Green 24V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KG313A2KXD24TX
Mfg:
Apem
  • Qty
  • 0~40
Quick Details
Current Rating : 15 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 24 V Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green
Description
Power Rating :
Termination Style :
Actuator :
Color :
Mounting Style :
Terminal Seal :
Contact Plating :
Contact Form :
Switch Function :
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination : Illuminated
Current Rating : 15 A
Illumination Color : Green
Voltage Rating DC : 24 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationKG313A2KXD24TX
VendorAPEM Components
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Contact Rating @ Voltage15A @ 12VDC
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions36.83mm x 21.08mm