KIC3201S/T-12
Features: `Maximum Output Current : 400mA`Dropout Voltage : 150mV @100mA, 300mV @200mA for VOUT=3.0V`Maximum Operating Voltage : 10V`Output Voltage Range : 1.2V ~ 6.0V (selectable in 0.05V steps)`Highly Accurate : 2%`Low Power Consumption : Typ. 8.0uA`Operational Temperature Range : -40 ~ 85`Low E...
product image
KIC3201S/T-12 Picture
SeekIC No. : 004385478 Detail
KIC3201S/T-12: Features: `Maximum Output Current : 400mA`Dropout Voltage : 150mV @100mA, 300mV @200mA for VOUT=3.0V`Maximum Operating Voltage : 10V`Output Voltage Range : 1.2V ~ 6.0V (selectable in 0.05V steps)`Hi...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KIC3201S/T-12
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
`Maximum Output Current : 400mA
`Dropout Voltage : 150mV @100mA, 300mV @200mA for VOUT=3.0V
`Maximum Operating Voltage : 10V
`Output Voltage Range :
   1.2V ~ 6.0V (selectable in 0.05V steps)
`Highly Accurate : 2%
`Low Power Consumption : Typ. 8.0uA
`Operational Temperature Range : -40 ~ 85
`Low ESR Capacitor : Ceramic compatible or Tantalum
Application
·Battery Powered Equipment
·Reference Voltage Sources
·Digital Cameras, Camcoders
·Palmtop Computers
·Portable Audio Video Equipment
Pinout
  Connection Diagram  Connection Diagram
Specifications
Characteristics
Symbol
Rating
Units
Input Voltage
VIN
12
V
Output Current
IOUT
500
mA
Output Voltage
VOUT
VSS-0.3 ~ VIN+0.3
V
Power Dissipation(Note)
PD (SOT-89)
900
mW
PD (TSM)
Operating Temperature
TOPR
°C
Storage Temperature
TSTG
°C
Note) Package mounted on a ceramic board (600 0.8 )
Description
The KIC3201S/T series are highly precise, low power consumption, positive voltage regulators manufactured using CMOS and laser trimming technologies. The series provides large currents with a significantly small dropout voltage. The KIC3201S/T consists of a driver transistor, a precision reference voltage and an error amplifier. Output voltage is selectable in 0.05V steps between a voltage of 1.2V and 6.0V.