KK110F120
Features: ·IT(AV)110A, IT(RMS)172A, ITSM 2550A·di/dt 200 A/ s·dv/dt 500V/ sApplication·Various rectifiers·AC/DC motor drives·Heater controls·Light dimmers·Static switchesDescriptionPower Thyristor/Diode Module PK110F series are designed for various rectifier circuits and power controls. For your c...
product image
KK110F120 Picture
SeekIC No. : 004385527 Detail
KK110F120: Features: ·IT(AV)110A, IT(RMS)172A, ITSM 2550A·di/dt 200 A/ s·dv/dt 500V/ sApplication·Various rectifiers·AC/DC motor drives·Heater controls·Light dimmers·Static switchesDescriptionPower Thyristor/D...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KK110F120
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·IT(AV)110A, IT(RMS)172A, ITSM 2550A
·di/dt 200 A/ s
·dv/dt 500V/ s
Application
·Various rectifiers
·AC/DC motor drives
·Heater controls
·Light dimmers
·Static switches
Description
Power Thyristor/Diode Module PK110F series are designed for various rectifier circuits and power controls. For your circuit application. following internal connections and wide voltage ratings up to 1,600V are available. High precision 25mm (1inch) width package and electrically isolated mounting base make your mechanical design easy.