KSL-3R3703S-R
Supercapacitors / Ultracapacitors CAP0.07F 3.3V SMT COIN CELL
product image
KSL-3R3703S-R Picture
SeekIC No. : 001065623 Detail
KSL-3R3703S-R: Supercapacitors / Ultracapacitors CAP0.07F 3.3V SMT COIN CELL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
KSL-3R3703S-R
Mfg:
PowerStor / Cooper Bussmann
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 0.07 Farad Tolerance : - 20 %, + 80 %
Voltage Rating : 3.3 Volts ESR : 100 Ohms
Operating Temperature Range : - 25 C to + 60 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 4.8 mm Dia. x 1.4 mm H
Description
Lead Spacing :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : - 20 %, + 80 %
Voltage Rating : 3.3 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 60 C
ESR : 100 Ohms
Capacitance : 0.07 Farad
Parameters:
Technical/Catalog InformationKSL-3R3703S-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCapacitors
Capacitance70mF
Voltage - Rated 3.3V
Tolerance-20%, +80%
Package / CaseSurface Mount - Coin Style
PackagingTape & Reel (TR)
Features-
Maximum Temperature-25°C ~ 60°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)100.00 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C