L25S020.T
Fuses 20A 250VAC 250VDC Semiconductor Fuse
product image
L25S020.T Picture
SeekIC No. : 00660702 Detail
L25S020.T: Fuses 20A 250VAC 250VDC Semiconductor Fuse
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L25S020.T
Mfg:
Littelfuse
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Current Rating : 20 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Termination Style : Cartridge Fuse Type : Very Fast Acting
Packaging : Bulk Product : Semiconductor Fuse
Description
Fuse Size / Group :
Body Material :
Dimensions :
Voltage Rating : 250 Volts
Packaging : Bulk
Termination Style : Cartridge
Current Rating : 20 Amps
Fuse Type : Very Fast Acting
Product : Semiconductor Fuse
Parameters:
Technical/Catalog InformationL25S020.T
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Current 20A
Voltage - Rated 250V
Package / Case3-1/8" L x 1-7/32" Dia (76.3mm x 25.6mm)