L4940D2T10-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 10V 1.5A Positive
product image
L4940D2T10-TR Picture
SeekIC No. : 00510345 Detail
L4940D2T10-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 10V 1.5A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L4940D2T10-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 17 V Output Voltage : 10 V
Dropout Voltage (Max) : 900 mV Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 35 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Load Regulation : 35 mV
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Current : 1.5 A
Input Voltage MAX : 17 V
Output Voltage : 10 V
Package / Case : D2PAK
Dropout Voltage (Max) : 900 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationL4940D2T10-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output10V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Voltage - Input11 ~ 17 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)2.2A