L4940D2T12-TR
Low Dropout (LDO) Regulators 1.5A Regulator Lo Drop
product image
L4940D2T12-TR Picture
SeekIC No. : 00507855 Detail
L4940D2T12-TR: Low Dropout (LDO) Regulators 1.5A Regulator Lo Drop
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L4940D2T12-TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 17 V Output Voltage : 12 V
Dropout Voltage (Max) : 0.4 V at 500 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 35 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : D2PAK-3
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Load Regulation : 35 mV
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Output Voltage : 12 V
Output Current : 1.5 A
Input Voltage MAX : 17 V
Dropout Voltage (Max) : 0.4 V at 500 mA
Package / Case : D2PAK-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationL4940D2T12-TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (2 leads + tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output12V
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Voltage - Input11 ~ 17 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)2A