L78S10CT
Linear Regulators - Standard 10V 2.0A Positive
product image
L78S10CT Picture
SeekIC No. : 00507199 Detail
L78S10CT: Linear Regulators - Standard 10V 2.0A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L78S10CT
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Positive
Output Voltage : 1.6 V Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 240 mV Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 200 mV Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-3
Description
Output Type : Fixed
Polarity : Positive
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 200 mV
Load Regulation : 240 mV
Output Current : 0.5 A
Package / Case : TO-3
Output Voltage : 1.6 V