L78S18CV
Linear Regulators - Standard 18V 2.0A Positive
product image
L78S18CV Picture
SeekIC No. : 00502808 Detail
L78S18CV: Linear Regulators - Standard 18V 2.0A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L78S18CV
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Positive
Output Voltage : 18 V Output Current : 2 A
Load Regulation : 360 mV Input Voltage MAX : 35 V
Line Regulation : 360 mV Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220
Description
Output Type : Fixed
Polarity : Positive
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220
Input Voltage MAX : 35 V
Output Voltage : 18 V
Load Regulation : 360 mV
Line Regulation : 360 mV
Output Current : 2 A