L79L12ABD
Linear Regulators - Standard 12V 0.1A Negative
product image
L79L12ABD Picture
SeekIC No. : 00506885 Detail
L79L12ABD: Linear Regulators - Standard 12V 0.1A Negative
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
L79L12ABD
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Type : Fixed Polarity : Negative
Output Voltage : - 13.2 V Output Current : 40 mA
Load Regulation : 100 mV Input Voltage MAX : - 19 V
Line Regulation : 250 mV Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SO-8
Description
Output Type : Fixed
Mounting Style : SMD/SMT
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Load Regulation : 100 mV
Polarity : Negative
Line Regulation : 250 mV
Package / Case : SO-8
Input Voltage MAX : - 19 V
Output Current : 40 mA
Output Voltage : - 13.2 V