LB15RKW01-12-CJ-RO
Pushbutton Switches SPDT ON-(ON)RECT RED
product image
LB15RKW01-12-CJ-RO Picture
SeekIC No. : 002615862 Detail
LB15RKW01-12-CJ-RO: Pushbutton Switches SPDT ON-(ON)RECT RED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15RKW01-12-CJ-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Flammability Rating : UL 94 V-0
Packaging :
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15RKW01-12-CJ-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)