LB15RKW01-12-EJ-RO
Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) REC YEL
product image
LB15RKW01-12-EJ-RO Picture
SeekIC No. : 002625262 Detail
LB15RKW01-12-EJ-RO: Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) REC YEL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15RKW01-12-EJ-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Flammability Rating : UL 94 V-0
Packaging :
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15RKW01-12-EJ-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)