LB15RKW01-5F24-JB-RO
Pushbutton Switches ON-(ON) RECT 24V GRN LED CLR LNS/WHT DIFF
product image
LB15RKW01-5F24-JB-RO Picture
SeekIC No. : 002620199 Detail
LB15RKW01-5F24-JB-RO: Pushbutton Switches ON-(ON) RECT 24V GRN LED CLR LNS/WHT DIFF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15RKW01-5F24-JB-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Rectangular
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Form : SPDT
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Switch Function : ON - (ON)
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Current Rating : 3 A
Actuator : Rectangular
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15RKW01-5F24-JB-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)