LB15SKG01-5D24-JD
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
product image
LB15SKG01-5D24-JD Picture
SeekIC No. : 004166604 Detail
LB15SKG01-5D24-JD: SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15SKG01-5D24-JD
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom
Current Rating: 0.4VA (AC/DC) Voltage Rating - AC: 28V
Voltage Rating - DC: 28V Actuator Type: Square, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (Amber Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: LED, Amber
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Description
Ingress Protection: -
Features: -
Packaging: Bulk
Actuator Type: Square, Button
Switch Function: On-Mom
Current Rating: 0.4VA (AC/DC)
Circuit: SPDT
Voltage Rating - DC: 28V
Type: Standard, Illuminated
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Voltage Rating - AC: 28V
Manufacturer: NKK Switches
Illumination Type, Color: LED, Amber
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions: Square - 16.20mm²
Color - Actuator/Cap: Clear (Amber Filter/Diffuser)
Series: LB
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15SKG01-5D24-JD
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)