LB15WKG01-5F24-JB
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
product image
LB15WKG01-5F24-JB Picture
SeekIC No. : 004165947 Detail
LB15WKG01-5F24-JB: SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15WKG01-5F24-JB
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: SPDT Switch Function: On-Mom
Current Rating: 0.4VA (AC/DC) Voltage Rating - AC: 28V
Voltage Rating - DC: 28V Actuator Type: Round, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: LED, Green
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC Mounting Type: Panel Mount, Front
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features: - Panel Cutout Dimensions: Circular - 22.00mm Dia
Description
Features: -
Packaging: Bulk
Switch Function: On-Mom
Actuator Type: Round, Button
Current Rating: 0.4VA (AC/DC)
Circuit: SPDT
Voltage Rating - DC: 28V
Type: Standard, Illuminated
Mounting Type: Panel Mount, Front
Ingress Protection: IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating - AC: 28V
Illumination Type, Color: LED, Green
Manufacturer: NKK Switches
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser)
Series: LB
Panel Cutout Dimensions: Circular - 22.00mm Dia
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15WKG01-5F24-JB
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)