LB15WKW01-12-BJ-RO
Pushbutton Switches ON(ON) BLK PANEL SL 12V LAMP WHT/CLR CAP
product image
LB15WKW01-12-BJ-RO Picture
SeekIC No. : 002616037 Detail
LB15WKW01-12-BJ-RO: Pushbutton Switches ON(ON) BLK PANEL SL 12V LAMP WHT/CLR CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15WKW01-12-BJ-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Panel Illumination : Illuminated
Illumination Color : Clear IP Rating : IP65
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Flammability Rating : UL 94 V-0
Contact Form : SPDT
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Switch Function : ON - (ON)
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Illumination Color : Clear
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15WKW01-12-BJ-RO
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)