LB15WKW01-5F12-JF
Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) 3A RND 12V GRN PANEL SEAL
product image
LB15WKW01-5F12-JF Picture
SeekIC No. : 002605465 Detail
LB15WKW01-5F12-JF: Pushbutton Switches SPDT ON-(ON) 3A RND 12V GRN PANEL SEAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB15WKW01-5F12-JF
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Panel Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green IP Rating : IP65
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Gold
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Cap Color :
Packaging :
Flammability Rating : UL 94 V-0
Contact Form : SPDT
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Switch Function : ON - (ON)
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB15WKW01-5F12-JF
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)