LB16RKW01-5F24-JB-RO
Pushbutton Switches ON-ON RECT BLACK 12V GRN LED CLR/WHT CAP
product image
LB16RKW01-5F24-JB-RO Picture
SeekIC No. : 002610029 Detail
LB16RKW01-5F24-JB-RO: Pushbutton Switches ON-ON RECT BLACK 12V GRN LED CLR/WHT CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16RKW01-5F24-JB-RO
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Green Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Silver Actuator : Rectangular
Flammability Rating : UL 94 V-0
Contact Plating : Silver
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Green
Current Rating : 3 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB16RKW01-5F24-JB-RO
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)