LB16RKW01-5F24-JB
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
product image
LB16RKW01-5F24-JB Picture
SeekIC No. : 004166064 Detail
LB16RKW01-5F24-JB: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16RKW01-5F24-JB
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: LB Manufacturer: NKK Switches
Number of Receivers : 11 Type: Standard, Illuminated
Circuit: SPDT Switch Function: On-On
Current Rating: 3A (AC/DC) Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: 30V Actuator Type: Rectangular, Button
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser) Illumination Type, Color: LED, Green
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) Ingress Protection: -
Features: - Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Description
Switch Function: On-On
Ingress Protection: -
Features: -
Packaging: Bulk
Voltage Rating - AC: 125V
Circuit: SPDT
Type: Standard, Illuminated
Actuator Type: Rectangular, Button
Voltage Rating - DC: 30V
Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Current Rating: 3A (AC/DC)
Illumination Type, Color: LED, Green
Manufacturer: NKK Switches
Termination Style: Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
Color - Actuator/Cap: Clear (White Filter/Diffuser)
Series: LB
Illumination Voltage (Nominal): 24 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB16RKW01-5F24-JB
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)