LB16WKW01-5D12-JB
Pushbutton Switches ON-ON BLK PNL SL 12V AMBR LED CLR/WHT CAP
product image
LB16WKW01-5D12-JB Picture
SeekIC No. : 002616804 Detail
LB16WKW01-5D12-JB: Pushbutton Switches ON-ON BLK PNL SL 12V AMBR LED CLR/WHT CAP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB16WKW01-5D12-JB
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Panel Illumination : Illuminated
Illumination Color : Amber IP Rating : IP65
Termination Style : Solder Lug Contact Plating : Silver
Actuator : Round Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Flammability Rating : UL 94 V-0
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Switch Function : ON - ON
Illumination Color : Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB16WKW01-5D12-JB
CircuitSPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)