LB25CKW01-5D24-JD-RO
Pushbutton Switches ON-(ON) RND 24V AMBR LED CLR LENS/AMB DIF
product image
LB25CKW01-5D24-JD-RO Picture
SeekIC No. : 002609602 Detail
LB25CKW01-5D24-JD-RO: Pushbutton Switches ON-(ON) RND 24V AMBR LED CLR LENS/AMB DIF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB25CKW01-5D24-JD-RO
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - (ON)
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Amber Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Silver Actuator : Round
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Silver
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Switch Function : ON - (ON)
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Current Rating : 3 A
Illumination Color : Amber
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB25CKW01-5D24-JD-RO
VendorNKK Switches of America Inc
CategorySwitches
Actuator TypeRound Button
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-Mom
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)