LB26SKW01-5C12-JC
Pushbutton Switches DPDT ON-ON SQR 3A ILLUM RED 12V
product image
LB26SKW01-5C12-JC Picture
SeekIC No. : 002616955 Detail
LB26SKW01-5C12-JC: Pushbutton Switches DPDT ON-ON SQR 3A ILLUM RED 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB26SKW01-5C12-JC
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Current Rating : 3 A Voltage Rating AC : 250 V
Mounting Style : Snap In Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Square
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Voltage Rating DC :
Power Rating :
IP Rating :
Cap Color :
Packaging :
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Snap In
Illumination : Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Illumination Color : Red
Actuator : Square
Current Rating : 3 A
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB26SKW01-5C12-JC
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage3A @ 125VAC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)