LB26WKG01-5C12-JC
Pushbutton Switches DPDT ON ON
product image
LB26WKG01-5C12-JC Picture
SeekIC No. : 002617022 Detail
LB26WKG01-5C12-JC: Pushbutton Switches DPDT ON ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LB26WKG01-5C12-JC
Mfg:
NKK Switches
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - ON
Voltage Rating AC : 28 V Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp Mounting Style : Panel
Illumination : Illuminated Illumination Color : Red
IP Rating : IP65 Termination Style : Solder Lug
Contact Plating : Gold Actuator : Round
Flammability Rating : UL 94 V-0
Description
Current Rating :
Cap Color :
Packaging :
Voltage Rating DC : 28 V
Power Rating : 0.4 Volt-Amp
Contact Plating : Gold
Termination Style : Solder Lug
Actuator : Round
Mounting Style : Panel
IP Rating : IP65
Contact Form : DPDT
Illumination : Illuminated
Illumination Color : Red
Voltage Rating AC : 28 V
Switch Function : ON - ON
Parameters:
Technical/Catalog InformationLB26WKG01-5C12-JC
Contact Rating @ Voltage0.4VA @ 28VAC/DC
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount
Switch FunctionOn-On
Termination StyleSolder, Quick Connect - .110" (2.8mm)