LD02YC181KAB2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 180PF 16V 10%
product image
LD02YC181KAB2A Picture
SeekIC No. : 00909384 Detail
LD02YC181KAB2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 180PF 16V 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD02YC181KAB2A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 180 pF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Voltage Rating : 16 Volts
Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Capacitance : 180 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD02YC181KAB2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance180pF
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C