LD02YC182JAB2A
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1800PF 16V 5%
product image
LD02YC182JAB2A Picture
SeekIC No. : 00907548 Detail
LD02YC182JAB2A: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1800PF 16V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD02YC182JAB2A
Mfg:
AVX
Quick Details
Capacitance : 1800 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Voltage Rating : 16 Volts
Product : MLCCs Tin/Lead Termination
Capacitance : 1800 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD02YC182JAB2A
VendorAVX Corporation
CategoryCapacitors
Capacitance1800pF
Voltage - Rated 16V
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C