LD29300P2M80
Low Dropout (LDO) Regulators 8.0V 3.0A Very Low
product image
LD29300P2M80 Picture
SeekIC No. : 00528272 Detail
LD29300P2M80: Low Dropout (LDO) Regulators 8.0V 3.0A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD29300P2M80
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 3 A Output Current : 3 A
Load Regulation : 1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : P2PAK
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 30 V
Load Regulation : 1 %
Output Current : 3 A
Output Voltage : 8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 3 A
Package / Case : P2PAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD29300P2M80
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseP²PAK (4 leads + Tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output3A
Voltage - Output8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input9 ~ 13 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)4.5A