LD29300P2MTR
Low Dropout (LDO) Regulators Adjust 3.0A Very Low
product image
LD29300P2MTR Picture
SeekIC No. : 00509480 Detail
LD29300P2MTR: Low Dropout (LDO) Regulators Adjust 3.0A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD29300P2MTR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 5.00 V
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 3 A Output Current : 3 A
Load Regulation : 1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable Maximum Operating Temperature : + 125 C
Number of Outputs : 1
Output Type : Adjustable
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage MAX : 30 V
Load Regulation : 1 %
Output Current : 3 A
Dropout Voltage (Max) : 0.7 V at 3 A
Package / Case : P2PAK
Output Voltage : 5.00 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD29300P2MTR
VendorSTMicroelectronics (VA)
Package / CaseP²PAK (4 leads + Tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Adjustable
Current - Output3A
Voltage - Output1.5 ~ 9 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 13 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)4.5A