LD2979M38TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.8V 50mA Positive
product image
LD2979M38TR Picture
SeekIC No. : 00528094 Detail
LD2979M38TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.8V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2979M38TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.8 V
Dropout Voltage (Max) : 600 mV Output Current : 50 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23-5
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 600 mV
Output Voltage : 3.8 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2979M38TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.8V
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA