LD2979Z33AP
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.05A Very Low
product image
LD2979Z33AP Picture
SeekIC No. : 00529531 Detail
LD2979Z33AP: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.05A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2979Z33AP
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.012 V at 0 mA Output Current : 0.05 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 16 V
Package / Case : TO-92
Output Current : 0.05 A
Dropout Voltage (Max) : 0.012 V at 0 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2979Z33AP
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3 (Formed Leads)
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA