LD2979Z50AP
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 50mA Positive
product image
LD2979Z50AP Picture
SeekIC No. : 00528344 Detail
LD2979Z50AP: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2979Z50AP
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 600 mV Output Current : 50 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-92
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 600 mV
Package / Case : TO-92
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2979Z50AP
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3 (Formed Leads)
PackagingTape & Box (TB)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Voltage - Input6 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA