LD2980ABU33TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.05A Ultra Low
product image
LD2980ABU33TR Picture
SeekIC No. : 00527830 Detail
LD2980ABU33TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 0.05A Ultra Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2980ABU33TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV Output Current : 50 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-89
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Package / Case : SOT-89
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 225 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2980ABU33TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-89-3, TO-243-3
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA