LD2981ABM38TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.8V 100mA Positive
product image
LD2981ABM38TR Picture
SeekIC No. : 00528932 Detail
LD2981ABM38TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.8V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2981ABM38TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A Output Current : 0.1 A
Load Regulation : - 5 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A
Output Current : 0.1 A
Load Regulation : - 5 mV
Output Voltage : 3.8 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2981ABM38TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.8 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA