LD2981CM18TR
Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 100mA Positive
product image
LD2981CM18TR Picture
SeekIC No. : 00527856 Detail
LD2981CM18TR: Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2981CM18TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 375 mV Output Current : 100 mA
Load Regulation : - 5 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 100 mA
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 375 mV
Load Regulation : - 5 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2981CM18TR
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.8 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA