LD2981CM30TR
Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 100mA Positive
product image
LD2981CM30TR Picture
SeekIC No. : 00529542 Detail
LD2981CM30TR: Low Dropout (LDO) Regulators 3.0V 100mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2981CM30TR
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3 V
Dropout Voltage (Max) : 375 mV Output Current : 100 mA
Load Regulation : - 5 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23-5
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 100 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 375 mV
Output Voltage : 3 V
Load Regulation : - 5 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2981CM30TR
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA