LD2982AM31R
Low Dropout (LDO) Regulators 3.1V 0.05A Very Low
product image
LD2982AM31R Picture
SeekIC No. : 00529184 Detail
LD2982AM31R: Low Dropout (LDO) Regulators 3.1V 0.05A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2982AM31R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.1 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A Output Current : 0.05 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A
Output Voltage : 3.1 V
Output Current : 0.05 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2982AM31R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.1V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.1 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA