LD2982BM35R
Low Dropout (LDO) Regulators 3.5V 50mA Positive
product image
LD2982BM35R Picture
SeekIC No. : 00528721 Detail
LD2982BM35R: Low Dropout (LDO) Regulators 3.5V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2982BM35R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.5 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV Output Current : 50 mA
Package / Case : SOT-23-5
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Output Voltage : 3.5 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2982BM35R
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA