LD2982BM40R
Low Dropout (LDO) Regulators 4.0V 50mA Positive
product image
LD2982BM40R Picture
SeekIC No. : 00528395 Detail
LD2982BM40R: Low Dropout (LDO) Regulators 4.0V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2982BM40R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 4 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV Output Current : 50 mA
Package / Case : SOT-23-5
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Output Voltage : 4 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2982BM40R
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output4V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA