LD2982BM47R
Low Dropout (LDO) Regulators 4.7V 50mA Positive
product image
LD2982BM47R Picture
SeekIC No. : 00527874 Detail
LD2982BM47R: Low Dropout (LDO) Regulators 4.7V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2982BM47R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 4.7 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV Output Current : 50 mA
Package / Case : SOT-23-5
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 225 mV
Output Voltage : 4.7 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2982BM47R
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output4.7V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input5.7 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA