LD2982BM50R
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 50mA Positive
product image
LD2982BM50R Picture
SeekIC No. : 00528482 Detail
LD2982BM50R: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 50mA Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2982BM50R
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 225 mV Output Current : 50 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23-5
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23-5
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 50 mA
Dropout Voltage (Max) : 225 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2982BM50R
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input6 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)150mA