LD2985AM285R
Low Dropout (LDO) Regulators 2.85V 0.15A Very Low
product image
LD2985AM285R Picture
SeekIC No. : 00529525 Detail
LD2985AM285R: Low Dropout (LDO) Regulators 2.85V 0.15A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985AM285R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.85 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA Output Current : 0.15 A
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 0.15 A
Output Voltage : 2.85 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985AM285R
VendorSTMicroelectronics
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.85V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.85 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA