LD2985BM25R
Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 0.15A Very Low
product image
LD2985BM25R Picture
SeekIC No. : 00517891 Detail
LD2985BM25R: Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V 0.15A Very Low
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985BM25R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV Output Current : 150 mA
Package / Case : SOT-23-5
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 575 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985BM25R
VendorSTMicroelectronics
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.5 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA