LD2985BM27R
Low Dropout (LDO) Regulators +2.7 V out 150mA out Low Drop Low Noise
product image
LD2985BM27R Picture
SeekIC No. : 00528420 Detail
LD2985BM27R: Low Dropout (LDO) Regulators +2.7 V out 150mA out Low Drop Low Noise
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LD2985BM27R
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA Output Current : 150 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Current : 150 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLD2985BM27R
VendorSTMicroelectronics (VA)
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.7V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.7 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)-
Current Short Circuit (Isc)400mA